Лазня – один з найпопулярніших методів відпочинку та оздоровлення організму. Для наших предків з давніх-давен вона була справжньої народною лікарнею та косметологічним кабінетом. У лазню ходили аби вилікуватися від простудних захворювань. Тут костоправи своїми вправними масажами зцілювали суглоби та хребет, а дівчати заварювали трави для краси шкіри та обличчя. Спробувати та оцінити всі переваги справжньої карпатської лазні пропонує туристичний комплекс «Коруна» біля Буковеля. Гості можуть порівняти традиції класичної гуцульської та турецької бань, насолодитися купанням у чанах з цілющою джерельною водою на відкритому повітрі, а після випити смачнючого чаю з місцевих трав із медом. Все це оновить та омолодить організм людини, подарує їй бадьорість та здоров’я.
Гуцульська лазня та її особливості
Лазня для гуцулів завжди була місцем магічним та ритуальнім. У лазні дівчата ворожили на судженого, проводили інші обрядові дійства. Від сауни її відрізняє наявність вологого, насиченого ефірними оліями місцевих трав пару. Збори для нього збирали високо у горах з урахуванням стану місяця (молодик, повний чи той, що спадає), часу та місця зростання (у затінку чи на сонці, на пагорбі чи у низині) та стадії росту рослини.
Саме такі у наш час пропонують відвідувачам лазні у готелі «Коруна». Досвідчений банщик порадить, який збір підійде у конкретному випадку. До того ж сама вода з чистих високогірних карпатських джерел теж має надзвичайні властивості зцілювати від хвороб.
Якщо гості бажають відчути себе героями серіалу «Величне століття», їм запропонують турецький варіант карпатської бані. Тут застосовується масаж віниками з різних порід дерева, кожний з яких має власні переваги, та трав’яний збір, яким поливають розпечене каміння, аби створити ефект інгаляції.
Ще одною досить екзотичною процедурою є купання на відкритому повітрі у величезних чанах з гарячою настоянкою місцевих трав. Ця процедура відома з давніх давен й знайшла відображення у народних казках. Там непоказний парубок пірнав у чан з підігрітою на справжньому вогнищі водою й виходив з неї гарним та привабливим. В наш час все відбувається приблизно так саме. Під величезним чаном розпалюють букові чи дубові дрова. У підігріту до 40-42 градусів воду занурюються відпочивальники та проводять в них деякий час. Небезпеки обпектися немає, адже дно вкрито шаром річкового каміння. Це робить процедуру ще більш приємною та корисною.
А після лазні процес оздоровлення рекомендують продовжити запашним чаєм з цілющих трав та масажем. У СПА-центрі готелю «Коруна» їх декілька. Один з найпопулярніших – масаж гарячим камінням. Він чудово знімає напругу та болі у м’язах після довгих піших прогулянок чи катання на лижах. Він підсилює кровообіг та регенеративні процеси в організмі.
Можна також замовити різні косметичні обертання, зокрема шоколадне, чи інші корисні процедури. Результатом їх стає оновлення, міцні м’язи, пишне прекрасне волосся та чудовий, свіжий колір обличчя.
За відгуками відвідувачів, вони наче у казці, почували себе так, ніби наново народилися на світ й отримали у подарунок молоде, здорове тіло.
Карпатська лазня: чи є протипоказання
Якими б цілющі властивості не мала карпатська лазня, є обставини, коли її відвідування не рекомендується. Їх небагато, й про це завжди попереджають банщики. Це:
- серцево-судинні захворювання;
- запальні процеси в організмі;
- деякі захворювання суглобів;
- онкологічні захворювання;
- алергія на рослини, які входять у збір.
Крім того, перед занурюванням у чан чи відвідуванням лазні не можна вживати алкоголь чи їсти. Останнє краще зробити за дві-три години до процедури.
В усіх інших випадках карпатська лазня принесе тільки користь, задоволення, чудовий настрій, надасть енергії.